La Liga ‘cakton’ datën e rinisjes së sezonit, kërkon nga klubet të jenë gati

La Liga ‘cakton’ datën e rinisjes së sezonit, kërkon nga klubet të jenë gatiMay 10th, 4:44pmMay 10th, 4:44pmGazeta ExpressFutbollLa Liga ua ka bërë me dije klubeve se 12 qershori është data më e mirë për të rinisur futbolli në Spanjë.
Pas ndërprerjes së shumë aktiviteteve për shkak të pandemisë së koronavirusit, gjërat kanë nisur t’i kthehen normalitetit, edhe pse rastet pozitive me COVID-19 nuk ndalen.
Futbollistët tashmë janë kthyer në stërvitje individuale, derisa raportohet se nga 18 maji ata mund të stërviten edhe në grupe.
Rinisja e sezonit në Spanjë parashikohej të ndodhte me 20 qershor, por tani sipas AS, La Liga ua ka bërë me dije klubeve që të jenë gati sa më parë, pasi është duke u planifikuar që gjithçka të rifillojë me 12 qershor, ditën e premte.
Serie A dhe Premierligë gjithashtu raportohet se mund të rinisin sezonin nga 12 qershori, nëse jo një javë më herët. /Gazeta Express/
© 2019 Gazetaexpress.com

Read more

Milan refuzon 30 milionë euro për mesfushorin e talentuar

Milan refuzon 30 milionë euro për mesfushorin e talentuarMay 10th, 9:29pmMay 10th, 9:29pmGazeta ExpressFutbollMilan ka refuzuar ofertë prej 30 milionë eurosh nga Paris Saint-Germain për mesfushorin Ismael Bennacer.
Sipas “le10sport.com”, klubi i Ligue 1 tashmë ka bërë ofertë për algjerianin, por oferta i është kthyer prapa.
Nuk është mjaftueshëm për ta marrë atë, derisa Leonardo dhe PSG nuk do të heqin dorë lehtë.
Milan pagoi 16 milionë euro për ta sjellë nga Empoli verën e kaluar.
Ai ka bërë 23 paraqitje këtë edicion, ka kontribuar vetëm me një asist, ama është bërë lojtari kyc në mesfushën e Milanit.
PSG duket që do të rrisë ofertën deri në 40 milionë, por Milani nuk do të pranojë as këtë ofertë sipas mediave italiane. /Gazeta Express/
© 2019 Gazetaexpress.com

Read more

Tonali ‘i thotë po Interit’

Tonali ‘i thotë po Interit’May 10th, 9:35pmMay 10th, 9:35pmGazeta ExpressFutbollInteri po punon për ta transferuar të talentuarin, Sandro Tonali.
Interi ka një garë të fortë me Juventusin për Tonalin, por Corriere dello Sport raporton se Interi është o gatshëm të shtyjë edhe më shumë për negociatat.
Sipas kësaj gazete, 20 vjeçari gjithashtu është i hapur për t’u transferua në Milano.
Interi është rrugës për të përgatitur situatën ashtu siç ndodhi me Nicolo Barellan verën e kaluar, një ndër mesfushorët më premtues në Itali.
Në mënyrë që të arrinin shifrën e 50 milionë eurove që kërkonin për Barellan, Interi e mori në huazim për 12 milionë euro, me 25 milionë të tjera i obliguar për ta blerë dhe 13 milionë bonuse. /Gazeta Express/
© 2019 Gazetaexpress.com

Read more

“Dominimit të Ronaldos dhe Messit po i vjen fundi”

“Dominimit të Ronaldos dhe Messit po i vjen fundi”May 10th, 4:33pmMay 10th, 4:34pmGazeta ExpressFutbollÇdo fillim e ka edhe një mbarim, kështu natyrisht se pritet të ndodhë edhe me Messin dhe Cristianon.
Pas shumë viteve në skenë, duke dominuar, duke thyer rekorde historike, duke shkelur këdo që i del para, duke dhënë spektakël në fushë si pothuajse askush më parë, Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo po shkon drejt fundit të karrierës së tyre.
Këtë e mendon ish trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger.
Ai beson se po i vjen fundi dominimit të L10 dhe CR7 për më shumë se një dekadë, ku së bashku kanë fituar 11 ‘Topa të Artë’, 10 ‘Këpuca të Arta’ dhe shumë çmime tjera të UEFA-s, FIFA-s dhe në ligat ku ata kanë luajtur.
“Kurrë nuk kemi parë lojtarë si Messi dhe Cristiano Ronaldo që mund të krijojnë gjithçka në çdo situatë të vështirë, por mbretërimit të tyre po i vjen fundit”, tha Wenger.
Ronaldo, 35 vjeçar, ka shënuar mbi 700 gola në karrierë me Portugalinë dhe klubet ku ka luajtur, derisa Mes..

Read more

Pasi ia përmendi ikjen e kosovarëve më 2014, Mustafa e tall Bislimin: Ky për 10 muaj e sjell në zero papunësinë

Pasi ia përmendi ikjen e kosovarëve më 2014, Mustafa e tall Bislimin: Ky për 10 muaj e sjell në zero papunësinëMay 10th, 1:18pmMay 10th, 3:42pmLiridonë ÇetaInstantIsa Mustafa po i cilëson njerëz të papërgjegjshëm dhe me ambicie të sëmura zyrtarët e Qeverisë së shkarkuar që po lëshojnë akuza se kur LDK ishte në Qeveri kishte ulur papunësinë duke i larguar qytetarët nga Kosova.
Në një përgjigje me shkrim për Express, lideri i LDK’së ka thënë se një deklaratë e tillë është e sëmurë dhe po bëhet pasi zyrtarët e Vetëvendosjes po shërbehen me fyerje e akuza në mungesë të argumenteve.
“Nuk e kam percjellur z. Bislimi. Këto ditë dëgjohen dhe lexohen lloj-lloj deklarata. Prodhohen tradhtarë, armiqtë të popullit, komunistë, rusofilë e kinezofilë. Shajnë e kërcënojnë. Kur mungojnë argumentet, njerëzit shërbehen me fyerje dhe sharje. Tregojnë nivelin e tyre të vërtetë, pavarësisht profesionit dhe punës që e bëjnë. Edhe një deklaratë e tillë prej një profesori të AUK-ut, do të ishte e sëmurë”, ka ..

Read more

Drejtori i Werderit tregon çfarë ofertash ka marrë klubi për Rashicën

Drejtori i Werderit tregon çfarë ofertash ka marrë klubi për RashicënMay 10th, 3:40pmMay 10th, 3:40pmGazeta ExpressFutbollDrejtori sportiv i Werder Bremen, Frank Baumann, ka thënë se klubi ende nuk ka marrë ndonjë ofertë specifike për Milot Rashicën, të cilën do të mundë ta shqyrtonte.
Për 23-vjeçarin nga Kosova është përfolur vazhdimisht këtë vit se do të largohet nga klubi gjerman, duke e parë interesimin e madh që klube të mëdha evropiane e kanë shfaqur për të. Në mesin e tyre edhe Liverpooli në Premierligë dhe Borussia Dortmund e RB Leipzig në Bundesligë, raporton Gazeta Express.
Largimin e mundshëm të Rashicës gjatë verës nuk e ka përjashtuar as menaxheri i tij, Altin Lala, i cili javë më parë e pranoi se disa klube nga Bundesliga e kanë kontaktuar për shërbimet e anësorit vushtrriasit.
Por Baumann, edhe pse nuk e mohon që kanë pranuar oferta për vushtrriasin, le të nënkuptohet se ato nuk kanë qenë bindëse për Werderin.
“Deri tani, asnjë klub nuk na është afruar me ndonjë ofertë..

Read more

Prishtina pretendon se e ka të sigurt Evropën, pavarësisht vendimit të FFK-së

Prishtina pretendon se e ka të sigurt Evropën, pavarësisht vendimit të FFK-sëMay 10th, 2:58pmMay 10th, 2:59pmGazeta ExpressFutbollPrishtina pretendon se e ka, siç thotë, të sigurt një vend në kualifikime për pjesëmarrje në Ligën e Evropës sezonin e ardhshëm, pavarësisht se çfarë vendimi do të merrte Federata e Futbollit e Kosovës në rast se do të përfundonte para kohe sezoni aktual në Ipko Superligë.
Sezoni 2019/20 në Superligë u pezullua më 13 mars pas javës së 22-të, menjëherë pas rasteve të para me Covid-19 në vend, raporton Gazeta Express.
Rifillimi i sezonit nuk është i sigurt, por FFK-ja e ka përpiluar një plan për rikthimin e skuadrave në stërvitje nga mesi i këtij muaji dhe kthimin në fushë me ndeshjet gjysmëfinale në Kupën e Kosovës nga 24 maji, ndërsa rifillimin e kampionatit nga 1 qershori. Por në vendimin e fundit të Qeverisë së Kosovës për lehtësimin e masave kufizuese për mbrojtje ndaj pandemisë koronavirus, rikthimi i aktiviteteve lejohet vetëm nga 1 qershor.
Pavarësish..

Read more

Quni flet për Express pas nominimit të Hotit për Kryeministër dhe qëndrimin e Osmanit në LDK

Quni flet për Express pas nominimit të Hotit për Kryeministër dhe qëndrimin e Osmanit në LDKMay 10th, 11:23amMay 10th, 2:55pmArbër JashariInstantMinistri në detyrë i Mbrojtjes dhe anëtari i Kryesisë së LDK’së, Anton Quni, ka sqaruar abstenimin e tij në mbledhjen e LDK’së kur është përcaktuar për Avdullah Hotin kryeministër. Quni në një intervistë për Gazetën Express tha se ka propozuar disa emra tjerë për të cilët ka pasur bindjen se mobilizimi i LDK’së rreth atyre personaliteteve do të ishte më i fuqishëm. Ai po ashtu u shpreh i bindur se Vjosa Osmani do të vazhdojë të jetë pjesë e LDK’së. Quni tha po ashtu se është i gatshëm të jetë përsëri ministër në Ministrinë që aktualisht e drejton, nëse këtë ia beson partia.
Anton Quni, në garën për deputet të LDK’së në zgjedhjet e 6 tetorit, kishte arritur të jetë i treti në listë, pas Vjosa Osmanit e Kujtim Shalës, duke grumbulluar 31 mijë e 731 vota.
I pyetur lidhur me pozicionin për emrin e Avdullah Hotit për kryeministër dhe deklaratën e n..

Read more